مهمترین نکات اولیه در بدنسازی

اصول اولیه بدنسازی

بدنسازی یکی از ورزش هایی است که در طی 15 سال گذشته در کشور ما محوبیت بسیاری پیدا کرده و علاقمندان بسیاری دارد. برای موفقیت در این ورزش افراد به استفاده از مکمل های بسیاری هم روی می آورند، اما ورود به ورزش بدنسازی و انجام تمرینات آن به همین سادگی که فکر می کنید هم نیست. در ادامه با بررسی مهمترین نکات اولیه در بدنسازی همراه ما باشید.

بدنسازی چیست؟

بدنسازی یک از محبوب ترین ورزش ها در سال های اخیر و به خصوص در بین جوانان بوده است. ورزشی که در آن با انجام تمریناتی صحیحی و هدفمند می توانید بدنی بسیار زیبا ساخته و قدرت بدنی بالایی داشته باشید. البته باید به این نکته هم اشاره کنیم که بدنسازی انواع مختلفی دارد و در رشته های مختلف آن، همگی افزایش حجم را به همراه ندارند.

مهمترین نکات در بدنسازی

تقریبا بیشتر ورزشکارانی که در رشته های فوتبال، بکس، ژیمناستیک، دومیدانی و ورزش های مشابه هستند از تمرینات بدنسازی استفاده می کنند. چنین تمریناتی به فرد کمک می کند تا قدرت، استقامت و کارای لازم را به دست بیاورند. تناسب اندام یکی از مهمترین دست آورد های بدنسازی است و اگر قصد دارید به شیوه ای صحیح به ورزش بدنسازی وارد شوید در ادامه همراه ما باشید.

چطور یک بدنساز حرفه ای شویم؟

راستش فرقی نمی کند فردی حرفه ای باشید یا تازه کار، برای ورود و یا ادامه فعالیت در این رشته ورزشی باید حتما اطلاعات کاملی داشته باشید. متأسفانه فرهنگ آموزشی و آکادمیک در رشته بدنسازی، مورد کم لطفی قرار می‌گیرد و هر روزه شاهد بروز حوادث و صدمات زیادی برای ورزشکاران عزیز هستیم، اتفاقی که چهره این رشته را نیز تا حدودی کدر کرده است. در ادامه مهترین نکاتی که در ورزش بدنسازی باید به خاطر داشته باشید را به شما معرفی می کنیم.

همیشه برنامه دقیق و صحیحی برای تمرین داشته باشید

پیش از آغاز به ورزش باید در یک بررسی دقیق و تخصصی و با توجه به توانایی و نیاز بدنتان به تعیین یک برنامه صحیح ورزشی بپردازید. متاسفانه بارها مشاهده می شود که افرادی فاقد صلاحیت لازم در باشگاه ها به تعیین و ارائه برنامه های ورزشی می پردازند وگاهی صدمات جبران ناپذیری را به وجود می آورند.

بیاد داشته باشید که حتما از خدمات یک مربی کاملا حرفه ای استفاده کنید. همچنین یاد داشته باشید که برنامه یک فرد دیگر لزوما برای شما مناسب نیست. شرایط بدنی، سنی، جنسیت و شاخص‌های بسیار دیگری در تنظیم برنامه مؤثر هستند. اگر برنامه شخصی از شخص مجرب دریافت نکردید، انتظار نتیجه مطلوب نیز نداشته باشید!

برنامه بدنسازی مبتدیان

با وزنه های سبک شروع کنید

اگر از همان روز اول بخواهید به استفاده از وزنه های سنگین بپردازید نتیجه اش تنها آسیب دیدگی های کوتاه و یا طولانی مدت خواهد بود. اگر همان جلسات اول شروع کنید به وزنه زدن سنگین، چنان دردی به سراغتان می‌ آید که احتمالاً ورزش را به کلی رها می‌ کنید. پس همیشه این نکته را بیاد داشته باشید و درگیر غرور کاذب باشگاه های بدنسازی نشوید. حرفه ای ها می دانند که راز موفقیت برای افراد مبتدی تمرین کردن منظم و افزایش تدریجی وزنه هاست.

هرروز تمرین نکنید

معمولا برای افراد مبتدی تمرین 4 روز در هفته توصیه می شود و اگر بیش از این تمرین کنید نه‌تنها پیشرفت نمی‌ کنید، بلکه از وضعیت فعلی نیز شاید بدتر شوید. بدن شما پس از تمرین، برای رشد نیاز به استراحت و ریکاوری دارد. پس به بدنتان فرصت دهید خود را بازسازی کند.

همچنین به زمان تمرین نیز توجه کنید. معمولا بهترین بازه زمانی برای انجام تمرین بدنسازی در حدود یک ساعت است و بیشتر از آن فایده زیادی برای شما ندارد.

تغذیه صحیح در بدنسازی

از تمرینات ترکیبی استفاده کنید

تمرینات ترکیبی نوعی خاص از تمارین است که چندین عضله را درگیر می کند و بیشتر برای حرفه ای هاست. تمرینات ترکیبی برای مبتدیان نیز وجود دارد که فاقد هرگونه آسیب باشند و برای فرد خطرناک نباشند. بعضس تمرینات ترکیبی برای افراد مبتدی که آشنایی لازم با اصول صحیح تمرین را ندارند خطر آفرین است.

اگر یک مربی حرفه ای و خوب در کنار شما باشد می تواند تمرینات مناسب و بی خطری را در اختیار شما بگذارد. حرکات ترکیبی اهمیت بالایی در ورزش بدنسازی دارند و برای مثال می توانیم به حرکت اسکات به عنوان یکی از حرکات تمرینی اشاره کنیم.

برای اجرای صحیح حرکات آموزش ببنید

همیشه در بین افرادی که با مشکلات مفصلی و عضله درگیر هستند افرادی وجود دارند که قبلا بدنسازی می کرده اند. دیسک کمر نیز یکی دیگر از شایع ترین مشکلاتی است که در بین بدنسازها به وجود می آید. برای شروع به بدنسازی حتما فرم و حرکت صحیح تمارین خود را آموزش ببینید.

حرکات بسیاری وجود دارد که حتی قدیمی ترین بدنسازها نیز اشتباه می زنند. در ضمن در اجرای حرکت عجله نکنید. ابتدا خیلی آرام و با تمرکز اجرای درست تمرین را انجام دهید. در اجرای تمریناتی که به صورت ایستاده انجام می‌شوند و احتمال فشار آمدن به کمر وجود دارد (مثل جلو بازو، اسکات و پرس سرشانه ایستاده) کمربند مخصوص بدنسازی ببندید.

برنامه صحیح بدنسازی

برنامه غذایی مهمترین قطعه پازل بدنسازی است

درورزشی مانند بدنسازی تغذیه مناسب اهمیت ببسیاری بسیار بالایی دارد. در اهمیت برنامه غذایی همین بس که بدون یک برنامه صحیحی و اصولی به اهداف خود در ورزش نمی رسید. شما برای افزایش حجم و یا استقامت و کارایی عضله باید میزان کالری بیشتری از حالت عادی دریافت کنید. عضلات شما وقتی تحت فشار شدید قرار می‌گیرند تخریب می‌شوند، سپس در بازسازی سعی می‌کنند خود را قوی‌تر از قبل بسازند.

این فرآیندهای پیچیده که در عضله اتفاق می‌افتند، نیازمند انرژی می‌باشند. اما کار از آنجا سخت می‌شود که اگر میزان کالری شما بیش از حد باشد، به شکل چربی در زیر پوست و یا میان عضلات شما ذخیره می‌شوند و از زیبایی عضلات شما می‌کاهند و یا حتی باعث چاقی شما خواهند شد!

لذا باید دارای برنامه ای بسیار دقیق و اصولی برای تغذیه خود باشید و حجم و مقدار صحیحی از پروتیئن، کربوهیدرات، ویتامین و مواد مغذی را دریافت کنید. در پایان به این نکته اشاره می کنیم که ورود به ورزش بدنسازی نیازمند رعایت اصول بسیاری است و در این مقاله تنها به ذکر مهمترین موارد پرداختیم.

مطالب مرتبط

عوارض بدنسازی برای مردان

ورزش بدنسازی یکی از ورزش های مورد علاقه در بین آقایان است، اما این ورزش محبوب اگر به شیوه درستی انجا...
مشاهده بیشتر

تمرین حرفه ای بدنسازی برای لاغری

داشتن برنامه بدنسازی برای لاغری مناسب که واقعا موثر باشد می تواند در سریع ترین زمان ممکن شما را به ن...
مشاهده بیشتر

EMS

مزایای  روش تمرینی  با این لباس ها چیست؟عدم فشار روی مفاصل، صرفه جویی در زمان، تاثیر گذاری...
مشاهده بیشتر

نظرات

امتیاز :
خانه مهمترین نکات اولیه در بدنسازی
SLIDE UP